Numan Kurtulmuş, Meksika ve Küba’yı ziyaret edecek

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un, Meksika ve Küba ziyaretlerinde söz konusu ülkelerle ikili ve parlamentolar arası ilişkileri ele alması, küresel ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, ilk olarak Meksika’nın başkenti Meksiko’da MIKTA’nın 10. Parlamento Başkanları Toplantısı’na katılacak.

Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın oluşturduğu MIKTA’nın 10. Parlamento Başkanları Toplantısı, “Daha barışçıl, eşit ve adil bir dünya inşa etmek için parlamentoların ortak faaliyetleri” temasıyla düzenlenecek. 

Meksika Temsilciler Meclisi Başkanı Marcela Guerra Castillo’nun ev sahipliğinde yapılacak MIKTA 10. Parlamento Başkanları Toplantısı’nda, “Diyalog Yoluyla Küresel Barışın Geliştirilmesi: Parlamentolar Nasıl Etki Yaratabilir?”, “Sürdürülebilir Kalkınma ve Ortak Refahı Artırmanın Aracı Olarak Ticaret” ve “Uluslararası Göç Akımlarındaki Artış Göz Önüne Alındığında, İnsan Hakları Nasıl Güvence Altına Alınır?” başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek. 

TBMM Başkanı Kurtulmuş’un bu oturumlarda konuşması ve göç konulu oturumun da idaresini yapması bekleniyor.

Toplantı sonunda, MIKTA parlamento başkanlarının ortak bildirisi yayımlanacak.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

TBMM Başkanı Kurtulmuş, toplantı kapsamında Meksika Temsilciler Meclisi Başkanı Castillo ile ikili görüşme yapacak.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un MIKTA parlamento başkanları onuruna vereceği davete katılacak Kurtulmuş’un, ayrıca ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi planlanıyor. 

Kurtulmuş, Meksiko’da ayrıca, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakacak, Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret edecek. 

2013 yılında kurulan ve ismini Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın baş harflerinden alan kıtalar arası gayri resmi istişare ve eş güdüm platformu MIKTA, üyesi ülkelerce G20 ve diğer önde gelen uluslararası örgütlerle daha yakın işbirliği ve eşgüdüm içinde bulunulması, bahse konu ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesini hedefliyor.

Bölgelerinde etkin birer aktör olan beş ülke, bölgesel-küresel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunmanın yanı sıra uluslararası sorunlar karşısında çoğunlukla benzer ve yapıcı yaklaşımlar izliyor.

KÜBA ZİYARETİ

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Meksika ziyaretinin ardından geçeceği Küba’nın başkenti Havana’da Küba Halkın Gücü Ulusal Meclisi Başkanı Esteban Lazo Hernandez ile ikili görüşme gerçekleştirecek, onuruna verilecek davete katılacak.

Kurtulmuş’un, Küba Başbakanı Manuel Marrero Cruz ve Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez ile bir araya gelmesi öngörülüyor. 

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Havana’daki Atatürk Anıtı ile Jose Marti Anıtına çelenk bırakacak.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x