Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı: “Yeni barış sürecine ve çatışma çözümüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var”

Diyarbakır’da, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi ve Diyarbakır Şubesi’nin organize ettiği “Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı” gerçekleştirildi. Konferansa çok sayıda uzman, akademisyen ve gazeteci davet edilirken, son dakika iptalleri programda sürpriz gelişmelere yol açtı. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Yılmaz, konferansta; “Çatışma ve savaş istemeyen milyonlarca insan kendi bellekleri ve kimlikleri ile kabul görmek ve yaşamak istiyoruz. Bunun için onurlu ve adil bir barış sürecine ihtiyacımız olduğu bir hakikat olarak karşımızda durmaktadır” dedi.

Konferansın bugün öğleden sonraki oturumunda konuşması beklenen eski milletvekili Leyla Zana, konferansa gönderdiği mesajda katılamayacağını belirtti. Konferansa gönderdiği mesajda Zana, Diyarbakır’da düzenlenecek Newroz kutlamasına katılacağını vurguladı.

Milletvekilleri de iptal etti

Çermik Gazetesi’nden Ferit Aslan‘ın haberine göre, Diyarbakır’da İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi ve Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen “Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı”na sürpriz iptaller damga vurdu. 2020’den bu yana ertelemelerle karşılaşan konferansta, Covid-19 salgını ve geçtiğimiz yıl meydana gelen deprem felaketi gibi sebeplerle toplantı birkaç kez ertelenmişti.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Yılmaz‘ın açıklamasına göre, 2.5 ay süren yoğun çalışmaların ardından gerçekleştirilen konferansa, çeşitli uzmanlar, akademisyenler ve gazeteciler davet edilmiş olsa da, yarın gerçekleştirilmesi planlanan oturumda konuşmacı olarak beklenen DEM, AKP ve CHP’li vekillerin katılmayacaklarını son dakika bildirdikleri öğrenildi.

Yılmaz, açılış konuşmasında, yaşanan tüm acılara rağmen barış isteyen milyonlarca insanın adil ve onurlu bir barış sürecine ihtiyaç duyduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Yaşanan tüm acılara rağmen bugün bu salonda bulunan bizler ve artık çatışma ve savaş istemeyen milyonlarca insan kendi bellekleri ve kimlikleri ile kabul görmek ve yaşamak istiyoruz. Bunun için onurlu ve adil bir barış sürecine ihtiyacımız olduğu bir hakikat olarak karşımızda durmaktadır”.


(Görsel: CEGA Medya)

“Barış sürecine çok ihtiyacımız var”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Hüseyin Küçükbalaban, Diyarbakır’da düzenlenen “Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı”nda önemli açıklamalarda bulundu. Küçükbalaban, Kürt meselesinin sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda bölgesel bir sorun haline geldiğini ve çözümsüzlüğün durumu daha da karmaşık hale getirdiğini vurguladı. Türkiye’nin çoğulcu yapısına dikkat çeken Küçükbalaban, demokrasinin ve insan haklarının bu çoğulculukla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti.

Kürt meselesinin, insan hakları ve demokrasi sorunlarının çözümünün temelini oluşturduğunu ifade eden Küçükbalaban, barış sürecine ve çatışma çözümüne olan ihtiyacın altını çizdi. Silahlı çatışmaların hem içeride hem dışarıda devam ettiğini ve her gün daha fazla kayıp ve acıya neden olduğunu belirten Küçükbalaban, barışın, Kürt sorununun inkarından vazgeçilerek ve müzakere yoluyla sağlanabileceğini dile getirdi. Küçükbalaban, Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüşmesinin önünün açılması ve siyasal ile toplumsal kesimlerin süreçlere katılımının sağlanması gerektiğini söyledi.


(Görsel: CEGA Medya)

Halepçe Katliamı için 1 dakikalık saygı duruşu

Toplantıda Halepçe katliamının yıldönümü nedeniyle Irak Kürdistan bölgesi Parlemontosunun aldığı karar nedeniyle saat 13.00’da 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x