Gergin geçen yılın ardından İran-Azerbaycan ilişkileri: İki ülke ortak askeri tatbikat düzenledi

İran ile Azerbaycan, “terörle mücadele ve sınır bölgesinde güvenliğin güçlendirilmesine” hedefiyle askeri tatbikat düzenledi.

AA’nın İran devlet televizyonundan aktardığına göre, İran Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Emir Kerim Çeşek, İran ile Azerbaycan kuvvetlerinin sınır bölgesinde günübirlik eş zamanlı tatbikat düzenlediğini belirtti.

“Tatbikatın Azerbaycan ile İran arasında varılan anlaşma doğrultusunda, terörle mücadele ve Aras Barajı’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla Batı Azerbaycan eyaletinde yapıldığını” söyleyen Çeşek, tatbikatlarda stratejik yapılar ve ulaşım hatlarının muhtemel saldırılardan korunmasına yönelik çeşitli görevlerin koordineli şekilde yerine getirildiğini kaydetti.

Tatbikatın, ikili ilişkileri güçlendirerek bölgede istikrarın korunmasını sağlayacağını ifade eden İranlı komutan, “Öte yandan bu tatbikat, bölge ülkelerinin, ulusal ve bölgesel güvenliklerini yabancı ülkelere ihtiyaç duymadan sağlayabileceğini ortaya koyacaktır” dedi.

2023 YILI GERGİNLİKLERLE GEÇTİ

Azerbaycan-İran ilişkilerinde dönem dönem gerginlikler yaşanıyordu. 2023 yılında karşılıklı sert açıklamalar yapılmış, iki ülke bazı diplomatları sınır dışı etmişti. İran hükümeti, Hoy kentinde 28 Ocak 2023’te yaşanan depremin ardından Azerbaycan’ın yardım teklifini reddetmişti.

Azerbaycan’da yapılan bir operasyonda, “İran istihbaratının talimatıyla ülkede istikrarı bozmayı, darbe yapmayı ve birtakım tanınmış kişiler ile devlet yetkililerine yönelik suikastlar planlamak”la suçlanan grubun gözaltına alındığı açıklanmıştı. İran ise iddiaları reddetmişti.

Fakat 2024’te iki ülke arasında ilişkiler normalleşmeye başlamıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 19 Mayıs 2024’te iki ülke sınırında Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını yapmıştı.

Açılışta konuşan Reisi, “Bu projeler, İran ile Azerbaycan’ın bu gibi çok önemli büyük projeleri hayata geçirebileceğinin göstergesidir. Bazıları bizim bir araya gelmemizi ve ortak başarılarımızı hoş karşılamıyor fakat bunlar bizim için önemli değil. Önemli olan ülkelerimiz, devletlerimiz ve halklarımız için iyi olanı hep birlikte hayata geçirmiş olmamız” demişti.

Aliyev de görüşme ve törenin İran-Azerbaycan ilişkileri tarihinde “güzel ve parlak bir sayfa olarak kalacağını” belirtmiş, “Halkımızın ortak başarısı elbette dostlarımızı mutlu ediyor. Beğenmeyenler ise kendi işlerine baksa daha iyi olur. İran ve Azerbaycan devletleri bugün çok güçlü ortak siyasi irade ortaya koydu, birlikte olduğumuzu ve birlikte olmaya devam edeceğimizi kendi halklarına ve tüm dünyaya açıkça ilan etti. Önemli olan budur. İran-Azerbaycan ilişkileri bölgemizde istikrarın önemli şartıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Törenin ardından İran Cumhurbaşkanı Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x