Fenerbahçe’nin Eski Başkanı Tahsin Kaya Son Yolculuğuna Uğurlandı

Eski Fenerbahçe Başkanı Tahsin Kaya için Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde tören düzenlendi. Törene Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulüp yöneticileri, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Başkanı Şenes Erzik, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, eski sporcular, Tahsin Kaya’nın ailesi ve sevenleri katıldı.

“ÇOK BÜYÜK BİR FENERBAHÇELİYİ UĞURLUYORUZ”

Törende konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, sarı lacivertli camianın, Tahsin Kaya’nın hizmetlerine minnettar olduğunu ifade etti. Koç, ” Hepinizin bildiği gibi büyük bir Fenerbahçeliyi, kıymetli başkanımız sayın Tahsin Kaya’yı son yolculuğuna uğruyoruz. Hepimiz biliyoruz. Ali İhsan çok güzel bir hikaye anlattı. 30 sene sonra İstanbul’a geldikten sonra başkan olmuş, başkanlık nasip olmuş. Efsane başkanımız da olmuş. Fenerbahçe’ye çok büyük hizmetler, emekler, çabalar sarf etmiş” diye konuştu.

“HAYIRSEVER VE YARDIMSEVER BİR İNSANDI”

87 yaşında vefat eden Tahsin Kaya için Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde tören düzenlendi. Törene katılan Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, “103 gol rekoruyla şampiyon olan takımın başkanı olarak, kulüp başkanı olarak zaten tarihe geçti. Hem başkanlık yönünü hem de iş hayatındaki başarılarını konuşmacılar dile getirdiler. Ben onun pek bilinmeyen yönlerinden bahsetmek istiyorum insani yönlerinden. Bir defa çok yardımsever ve hayırsever bir insandı ve bunun bilinmesini hiçbir zaman istemezdi. Yüksek Divan Kurulu Başkanlığına seçildiğimde beni ilk arayan haaretle kutlayan ve başarılar dileyen o konuşmasını da yaşadığım sürece unutmayacağım. Ondan sonra sık sık telefonlarla konulştukn. ben her seferinde “Bana bir eminiz olabilir mi Sayın Başkanım?” dediğimde, “Ne emri?” sana yardmcı olabilirsek bundna çok mutluluk duyarım” demişti.

“30 YIL SONRA ALLAH ONU BU KULÜBE BAŞKAN YAPTI”

Tahsin Kaya’nın oğlu Ali İhsan Kaya ise gerçekleştirilen tören sebebiyle çok duygulandığını belirterek ” 55 ile 60 yılları arasında İstanbul’a kereste ticareti yaparken buradaki bir müşterisini ziyarete gelmiş. Orada geçen sohbet sırasında Fenerbahçe konuşuluyor. Kendisi de Fenerbahçeliliği dedesini Kurtuluş Savaşı mücadelesinde şehit kaybettiği için Fenerbahçe sempatiliği var ve Fenerbahçeli ama tabii ki kulübün yerini bilmiyor. Maça gitmemiş. Oradan ayrılırken o müşterisinin yanındaki misafirle beraber çıkıyor Fenerbahçe tarafında. Abi diyor bu Fenerbahçe nerededir diyor. Yani Fenerbahçe nerededir? Getireyim seni diyor. Alıyor onu buraya getiriyor. Tel örgülerin dışından da bakıyor. Futbolcular antrenman yapıyor. Diyor ki, “Şu futbolculardan bir imza alsam da Geyve’ye döndüğümde derim Fenerbahçeli futbolculardan bir anı. Düşünmüş kü “Koskoca Fenerbahçeli futbolcular bana imza mı verecek?” demiş. İstememiş, çekinmiş. İçeri girmeye bile teşebbüs etmemiş ve 30 yıl sonra Allah onu bu kulübe başkan yaptı. Bunu da bizlere her zaman anlatır ki şükredin ki o Geyve’nin o köyünden Allah beni böyle koskoca bir camianın başına başkan yaptı. Böyle bir şeye sahipsiniz. Artık siz ne kadar şükretseniz azdır. Akıllı olun, büyük adam olmak için çok çalışın. En son torunuma demiş ki torunuma, kızıma “Arayan adam değil, aranan adam olun ki çok çalışın” ki ne güzel sizde bir etiketi var. Siz de bunu taşıyın. Hepinizden Allah razı olsun “diye konuştu.

“103 GOLLÜ EFSANE ŞAMPİYONLARIMIZIN MİMARLARINDAN”

Tahsin Kaya’nın kulübün başında olduğu 1988-1989 sezonunda 103 gol atılarak yaşanan şampiyonluğu hatırlatan Ali Koç, “Ali İhsan çok güzel bir hikaye anlattı. İstanbul’a geldikten 30 sene sonra Fenerbahçe’ye başkan olmuş ama efsane başkanımız da olmuş ve Fenerbahçe’ye çok büyük hizmetler çabalar sarf etmiş. Herkesin Başkan Tahsin Kaya dediği zaman akla gelen bu muhteşem 103 gollü şampiyonluk sezonumuz ve o günden bugüne kadar kırılamayan rekor. 1989 “un efsane şampiyonluğunun başkanı, 103 gollü efsane şampiyonlarımızın mimarlarından. Fenerbahçe’yle var olanlardan değil, Fenerbahçe için var olanların ta kendisiydi. En güzel de onun Fenerbahçe anılarıydı. Sanki dün yaşamış gibi tüm berraklığıyla bize o günleri yaşatırdı. 6 sene boyunca bana bize Fenerbahçe’ye verdiği destekler için Allah razı olsun. Ailesi onun için herşeyden daha önemliydi. Ailesinin Fenerbahçe camiasının ve Türk sporunun başı sağolsun. Ailesine sabır, kuvvet ve metanet diliyorum. Allah rahmet eylesin. Başkanımız nurlar içinde yatsın” diye konuştu.

Tahsin Kaya’nın cenazesi, Sakarya’nın Geyve ilçesinde bulunan Merkez Camiine götürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x